Bombajská kočka
Historie a původ plemene
Bombajská kočka byla vyšlechtěna v USA křížením americké krátkosrsté kočky a Burmilly v 50. letech 20. století. Na počátku historie tohoto plemene stojí černý panter z „Knihy džunglí" - Baghíra. Američanka Nikki Hornerová („pramáti" plemene) z Kentucky se rozhodla splnit si svůj sen a vytvořit plemeno, které by fenotypem připomínalo pantera. Chtěla vyšlechtit kočku, jejíž výborně vyvinuté svalstvo, pružnost a elegance by byly srovnatelné s velkou černou šelmou. Tato žena spářila hnědého kocoura plemene burma s americkou krátkosrstou kočkou, vytouženého cíle však nedosáhla. Tento chov na několik let vzdala, ale nakonec zkusila další pokus. Spářila černou americkou krátkosrstou kočku s oceňovaným kocourem hnědé burmy a tento pokus přinesl vytoužený úspěch. Avšak rozhodčí neprojevil o nové plemeno zájem, až v roce 1970 došlo k uznání plemene.
Povaha a charakter bombajské kočky
Bombajská kočka je velmi chytré plemeno. Vyhledává kontakt s lidmi, má ráda rozpustilé hry, kartáčování a vyžaduje hlazení. Naučí se lehce chodit na vodítku. Tyto kočky se dobře cítí jak ve volném výběhu v zahradě, tak i ve vhodně zařízeném bytě. Mají rády teplo. Jsou klidné, vyrovnané, sebevědomé a dominantní osobnosti. Mají výrazný a dominantní hlas, který se ne každému může líbit. Tyto kočky časně dospívají, takže pohlavní zralosti dosahují již ve věku šesti až devíti měsíců. Tělesný vývoj ovšem probíhá pomaleji.
Popis a vzhled
Bombajská kočka je střední velikosti, je dynamická se smolně černou, krátkou a lesklou srstí. Má výrazné, kulaté a široce postavené oči. Mají měděnou nebo zlatavou barvu. Čím tmavší barva očí, tím lepší. Hlava je mírně zaoblená. Uši jsou středně velké a posazené daleko od sebe. Jsou široké na základně a směřují mírně dopředu.Srst bombajské kočky je řídká, těsně přiléhá k tělu a má saténovitou strukturu. U dospělých koček by srst měla být černě zabarvená až ke kořínkům chlupů. Nos a spodní strany tlapek musí být černé.
Standard plemene
Bombajská kočka patří do plemena krátkosrstých koček. Chovatelské organizace, které plemeno uznávají, jsou CFA a TICA.
Základní péče o bombajskou kočku
Tato kočka nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
Zajímavost
V celé Evropě prý žije nanejvýš 20 čistokrevných zvířat. Jejich celosvětový počet nedosahuje stovky. Chovatelů těchto plemen je málo a vrhů je po zeměkouli jen několik ročně. Bombajské kočky patří k velmi vzácným plemenům.